Ημερίδα με τον Κωνσταντίνο Παπαμιχαλόπουλο

Το ΙΕΚ ΦΥΛΑΚΩΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ την Τρίτη 17/5 είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει στο χώρο του τον διακεκριμένο ζωγράφο, χαράκτη και σκιτσογράφο, συνεργάτη του περιοδικού “Κ” και της μηνιαίας επιθεώρησης βιβλίου “Athens Review of Books”, Κωνσταντίνο Παπαμιχαλόπουλο, ο οποίος ανταποκρινόμενος στην πρόσκληση της δραστήριας εκπαιδεύτριάς μας Ευφροσύνης Φιωτάκη έδωσε στο πλαίσιο του μαθήματος “Σκιτσογραφία” της ειδικότητας “Τέχνη Σκίτσου, Εικονογραφίας, Γραφικών” μια πολύ ενδιαφέρουσα διάλεξη στους σπουδαστές μας με θέμα τις επιδράσεις της τέχνης στη σκιτσογραφία και ιδιαίτερα της ιαπωνικής τέχνης στην τέχνη των manga. Ακολούθησε workshop όπου σε κλίμα καλλιτεχνικής ευφορίας όλοι οι καταρτιζόμενοί μας, καθώς και φοιτητές – κρατούμενοι που βρίσκονταν στο χώρο του σχολείου για την εξ αποστάσεως παρακολούθηση των μαθημάτων τους και κάποιοι μαθητές του ΣΔΕ, ζωγράφισαν κατά την έμπνευση της στιγμής πάνω σε χαρτί του μέτρου με σκοπό τη δημιουργία ενός ενιαίου ομαδικού έργου. Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Σημαντικότερη όμως ήταν η πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα συλλογικού παιχνιδιού που αναπτύχθηκε. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Παπαμιχαλόπουλο και προσβλέπουμε σε ανάλογες στιγμές στο μέλλον.
Ο Διευθυντής του ΙΕΚ
Βαγγέλης Κάλιοσης