Η Εκπαίδευση μέσα στις Φυλακές θέμα Πανεπιστημιακής εκδήλωσης

Όταν η εκπαίδευση στις φυλακές γίνεται αντικείμενο επιστημονικής έρευνας σε ελληνικές πανεπιστημιακές σχολές και διοργανώνονται σχετικές εκδηλώσεις σε πανεπιστημιακές αίθουσες με εισηγητές ανθρώπους που έχουν την εμπειρία της εκπαίδευσης εντός των Καταστημάτων Κράτησης, δικαιούμαστε να αισιοδοξούμε ότι η ρωγμή εισόδου των εκπαιδευτικών διαδικασιών στα Καταστήματα Κράτησης που έχει ανοίξει εδώ και λίγα χρόνια αργά αλλά σταθερά θα γίνει δρόμος και κάποτε ίσως λεωφόρος. Το ΙΕΚ και το ΣΔΕ των Φυλακών Κορυδαλλού ανταποκρινόμενα στην πρόσκληση του Τμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου συμμετέχουν στην εκδήλωσή του με θέμα “Εκπαιδευτικές Δομές στις Φυλακές” που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 20/4 στο Αμφιθέατρο του Tμήματος, με τις εισηγήσεις “Η επαγγελματική κατάρτιση στις φυλακές” του διευθυντή του ΙΕΚ Βαγγέλη Κάλιοση και “ Δεύτερη Ευκαιρία στο Σχολείο ? Δ εύτερη Ευκαιρία στη Ζωή” της υποδιευθύντριας του ΣΔΕ Ιωάννας Χαραλαμποπούλου. Τους προηγούμενους μήνες είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε στον εκπαιδευτικό χώρο των Φυλακών Κορυδαλλού την Καθηγήτρια του Τμήματος κ. Δέσποινα Καρακατσάνη με τους μεταπτυχιακούς της φοιτητές, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν διεξοδικά τόσο με τους μαθητές των δύο σχολείων όσο και με τους καθηγητές τους, συλλέγοντας χρήσιμα στοιχεία για την έρευνά τους.